Jak poradzić sobie po rozwodzie?

Poradopedia.pl  |   |  + 0  |  Ocena: (głosy: 0)

Rozwód jest bolesnym przeżyciem dla całej rodziny. Złość, smutek i brak poczucia bezpieczeństwa to najczęstsze uczucia jakie towarzyszą rozwodzącym się małżonkom, ale też ich dzieciom. Jak sobie zatem radzić w sytuacji, gdy rozpada się rodzina?

Sprawa wydaje się łatwiejsza, gdy rozwodzi się małżeństwo bezdzietne. Jeśli natomiast zaistniała sytuacja dotyczy także dzieci, wówczas każdy gest i słowo należy dobrze przemyśleć.

1. Rozmowa z partnerem

Jeśli jest to dla Was zbyt trudne, postarajcie się chociażby z uwagi na dobro dzieci. Rozpada się Wasze małżeństwo, ale nie znaczy to, że dziecko traci na zawsze jednego z rodziców. Owszem życie po rozwodzie nie będzie wyglądało tak jak do tej pory, ale nadal będą Was łączyły więzi rodzinne. Zastanówcie się więc jak w miarę łagodnie przejść przez proces rozwodowy, przedyskutujcie swoje oczekiwania i żądania.

2. Rozmowa z dziećmi

Należy wytłumaczyć dziecku podjętą przez rodziców decyzję; oczywiście jeśli jest na tyle duże aby zrozumieć jej cel i konsekwencje. Dziecko musi wiedzieć, że to co dzieje się między rodzicami nie jest w żadnym stopniu jego winą i bez względu na okoliczności rodzice zawsze będą je kochać. Zazwyczaj po rozwodzie dzieci pozostają z matką, dlatego też powinna zapewnić dzieciom dobry kontakt z ojcem. Dla dzieci zawsze będziecie mamą i tatą. Powinniście więc zrobić wszystko, by relacje na linii rodzic – dziecko były jak najlepsze.

3. Mediacja

Jeśli małżonkowie nie potrafią dojść do pewnej ugody i potrzebują pomocy w tym zakresie, wówczas dochodzeniem do rozwiązania sporu może zając się mediator w sprawach rodzinnych. Jest to osoba bezstronna i neutralna, której celem jest pomoc zwaśnionym stronom w osiągnięciu wzajemnie satysfakcjonującego porozumienia.

4. Adwokat

Jeśli małżonek nie zgadza się na pomoc mediatora albo jego oczekiwania i żądania wydają się być nierealne, można skonsultować się z adwokatem. Kancelarie adwokackie zapewniają pomoc w pisaniu pozwów i pism procesowych, reprezentują Klienta przed sądem a także opracowują skuteczne strategie działania w konkretnych sprawach. Warto więc skorzystać z porad adwokata, aby mieć pewność czego można żądać przed sądem a na co powinno się wyrazić się zgodę.

5. Wiara w lepsze życie

Rozwód to nie koniec świata. Rozpad małżeństwa należy potraktować jako wstęp do nowego, być może lepszego życia. Należy na spokojnie zastanowić się, czy z tej dramatycznej sytuacji może wypłynąć jakaś korzyść. Warto zadać sobie pytanie: Czy to co przeminęło było aż tak dobre? Wolne od napięć, agresji, wiecznych pretensji, smutku czy nieszczęścia?

Każdy kto ma rozwód za sobą, bez względu na płeć; boryka się z wieloma wątpliwościami, czuje się odrzucony i zraniony. Osoba rozwodząca się ma obawy związane z poukładaniem sobie życia na nowo. Pomimo ogromnego bólu i żalu, który kiedyś zresztą minie – należy pomyśleć o sobie. Podczas gdy dzieci spędzają czas
z drugim rodzicem albo z dziadkami, Ty możesz spotkać się z przyjaciółmi, poświęcić wolny czas na rozrywkę lub rozwijanie pasji.

To bardzo trudne, ale nie należy nadmiernie rozpamiętywać w przeszłości, nawet jeśli wiąże się z przyjemnymi wydarzeniami. To co było już nigdy nie wróci, a Ty musisz żyć dalej, wychowywać mądrze dzieci i od czasu do czasu skupić się tylko na swoich pragnieniach. Buduj na nowo swoją przyszłość i walcz o swoje szczęście.

Oceń poradę: Przydatna Nie polecam

Komentarze

Zostaw komentarz:


Najnowsze porady