Czy jestem w ciąży?

Poradopedia.pl  |   |  + 1  |  Ocena: (głosy: 0)

Spóźniający się okres, niepokojące objawy, obawy po stosunku - wiele kobiet przynajmniej raz w życiu zastanawia się, czy przypadkiem nie jest w ciąży. Jak się upewnić?

Czy jestem w ciąży

Sytuacje, w których możesz zajść w ciążę

"Pierwszy raz"

Jeśli oboje rozwijacie się prawidłowo i żadne z Was nie jest bezpłodne, zarówno za pierwszym jak i za każdym następnym razem możesz zajść w ciążę - reguły te obowiązują przy każdym stosunku.

Seks w dni płodne

Podczas średniego (28 dni) cyklu miesięcznego kobiety, z owulacją na ok. 14 dni przed miesiączką, dni płodne przypadają średnio na 10 a 18 dzień cyklu. Nie jest to jednak regułą - organizm każdej kobiety funkcjonuje inaczej, dlatego też termin i przebieg dni płodnych w każdym przypadku może przebiegać zupełnie inaczej. Musisz pamiętać, że dni płodne dają szansę, lecz nie gwarantują zapłodnienia. Za pomocą odpowiednich wyliczeń możesz ustalić początek i koniec owulacji - pomoże Ci w tym nasz kalkulator dni płodnych i niepłodnych.

Stosunek przerywany

To jedna z najprostszych metod zajścia w ciążę. Niewielu panów bowiem do tego stopnia kontroluje swoje ciało, aby zdążyć wycofać członek przed wytryskiem. Wielu natomiast cierpi na kłopoty z przedwczesnym wytryskiem. Przyczyna tych problemów tkwi najczęściej w przypadłościach cywilizacyjnych (przemęczenie, stres, itp.), dlatego zawsze może dojść do sytuacji, kiedy organizm partnera odmówi posłuszeństwa.

Petting

Inaczej seks bez penetracji, polega na pieszczeniu stref erogennych partnera, w tym narządów płciowych. Nie powinien doprowadzić do ciąży, choć mogą zdarzyć się sytuacje, w których łatwiej o zapłodnienie. Takie ryzyko powoduje zarówno wytrysk bezpośrednio na żeńskie narządy płciowe, jak i wprowadzenie do pochwy palca na którym znalazła się sperma.

Seks w trakcie menstruacji

Generalnie nie powinnaś zajść w ciążę podczas okresu, ale taka możliwość nie jest wykluczona. U niektórych kobiet do jajeczkowania może dojść już w czasie menstruacji, najczęściej w ostatnich dniach. Poza tym śluz wydzielający się w czasie okresu ułatwia plemnikom drogę do jajeczka, umożliwiając im przeżycie. Czasem są one w stanie przetrwać wiele dni w oczekiwaniu na płodne dni kobiety, doprowadzając w końcu do zapłodnienia. Dlatego aby uniknąć ciąży, powinnaś myśleć o antykoncepcji w każdym etapie cyklu menstruacyjnego.

Pęknięta prezerwatywa

Uszkodzona prezerwatywa jest bardzo częstą przyczyną niepożądanej ciąży. Niestety, w wielu przypadkach para zauważa to dopiero po stosunku lub uświadamia to sobie wówczas, gdy pojawiają się pierwsze objawy ciąży, a wtedy jest już za późno na jakiekolwiek działania zapobiegające.   

Nieprawidłowe stosowanie antykoncepcji

Problem ten dotyczy głównie kobiet zażywających tabletki antykoncepcyjne. Błędne i nieregularne stosowanie tych środków może prowadzić do zajścia w ciążę. Musisz też pamiętać, że tabletka zażyta w czasie stosunku jest nieskuteczna.

Typowe objawy ciąży

Brak miesiączki i podwyższona temperatura ciała - jeśli okres spóźnia się o kilka dni, a Ty nie stosowałaś żadnej antykoncepcji, możesz podejrzewać ciążę. W przypadku zapłodnienia temperatura Twojego ciała w spodziewanym terminie miesiączki może wzrosnąć powyżej 37 stopni C.

Senność, zmęczenie i rozdrażnienie - większość ciężarnych odczuwa duże zmęczenie w pierwszym trymestrze i potrzebuje więcej snu, niż przed ciążą. Z kolei rozdrażnienie i huśtawka nastrojów to wynik szalejących hormonów.

Nudności i wymioty - są bardzo charakterystycznym objawem i mogą wystąpić już między 2 a 8 tygodniem po zapłodnieniu, a ustępują zwykle po 14-16 tygodniu. Nudnościom często towarzyszy nadwrażliwość na zapachy.

Częstsze oddawanie moczu - macica rozpulchnia się i powiększa, robiąc miejsce dla dziecka. Uciskany w ten sposób pęcherz moczowy jest przyczyną częstszych wizyt w toalecie.

Bolesność piersi - od pierwszych dni ciąży Twoje piersi mogą być bardziej czułe na dotyk. Możesz odczuwać mrowienie i napięcie gruczołów sutkowych.

Powiększony brzuch - już w 8 tygodniu ciąży może powiększyć Ci się brzuch, co związane jest ze zmianą wielkości macicy. Noszone do tej pory ubrania mogą okazać się ciut za ciasne.

Jak sprawdzić, czy jestem w ciąży?

W rozpoznaniu ciąży pomoże Ci domowy test ciążowy (kupisz go w aptece, drogerii lub przez Internet). To najlepsza i najtańsza na początek metoda, dzięki której błyskawicznie zweryfikujesz swoje podejrzenia lub obawy. Dostępne na rynku testy różnią się techniką wykonania:

  • płytkowy (kasetowy) - wymaga zebrania moczu do naczynia i umieszczenia kilku kropel w okienku płytki testu;
  • strumieniowy (flamastrowy) - wyposażony jest w uchwyt i specjalną końcówkę, którą należy umieścić na kilka sekund pod strumieniem moczu;
  • paskowy - wymaga zebrania moczu do naczynia i zanurzenia w nim paska.

Przy wyborze testu ciążowego, zwróć uwagę na jego czułość - ultraczułe testy potrafią wykryć ciążę już w 10 dni po zapłodnieniu. Badanie powinnaś przeprowadzić rano, gdyż wtedy stężenie HCG w moczu jest najwyższe. Przed użyciem testu dokładnie zapoznaj się z ulotką. Potwierdzenie ciąży za pomocą domowego testu ciążowego jest bardzo wiarygodne, dlatego w przypadku pozytywnego wyniku powinnaś skontaktować się z lekarzem.

Nikt przez Internet nie określi, czy jesteś w ciąży czy nie - można mówić jedynie o prawdopodobieństwie, a każdy stosunek to jakieś prawdopodobieństwo. 

Oceń poradę: Przydatna Nie polecam

Komentarze

Zostaw komentarz:


Liczba komentarzy: 1