Alergie na zwierzęta - jaki zwierzak dla alergika?

Poradopedia.pl  |   |  + 0  |  Ocena: (głosy: 1)

Uczulenie na zwierzęta jest immunologiczną reakcją organizmu na ich alergeny, znajdujące się w ślinie, złuszczonym naskórku oraz moczu. Większość z nich to białka o nazwie proteazy. Zobacz, które zwierzęta uczulają najbardziej, a które są bezpieczne dla alergika.

Objawy choroby

Pies i dzieckoAlergia na zwierzęta domowe może powodować różne objawy, w zależności od gatunku. Najczęściej występują one przez cały rok i dotyczą w szczególności układu oddechowego. Wśród nich wyróżnia się:

  • częste, napadowe kichanie - zwłaszcza po kontakcie ze zwierzęciem;
  • zatkany nos z obecnością wodnistej wydzieliny;
  • uczucie pieczenia i drapania w jamie ustnej, nosie oraz gardle;
  • zapalenie spojówek - zaczerwienione oczy, pieczenie i łzawienie;
  • napady duszności, świszczącego oddechu (objawy astmy);
  • rzadziej świąd skóry i pokrzywka (objawy skórne).

Jeśli w Twoim domu są osoby uczulone na zwierzęta, przestrzegaj odpowiedniej higieny - często kąp psa lub kota (przemywaj również wilgotną szmatką okolice okołoodbytowe). Codziennie odkurzaj mieszkanie, pierz regularnie firanki i dywany. Zawsze po zabawie z pupilem, myj ręce - przypominaj też o tym swojemu dziecku.

Alergeny występujące u zwierząt domowych

Kot

Uczula silniej i częściej, niż pies. Źródłami kocich alergenów są: ślina, łzy oraz wydzielina gruczołów łojowych i potowych (koty są bardziej alergizujące, niż kocice). Najlepszym wyborem dla alergika będzie kot syberyjski lub z razy devon rex czy comish rex, a także sfinks doński i kanadyjski (tzw. nagie koty). Ciekawostką jest, iż alergeny kocie utrzymują się w domu nawet 6 lat po usunięciu zwierzaka.

Pies

Na pewno mniej uczula pies, który ma krótką sierść i się nie ślini. Główny antygen znajduje się w naskórku zwierzęcia, choć w znacznych ilościach występuje również w jego ślinie oraz sierści. Alergikom poleca się następujące rasy psów: biszon kędzierzawy, pudel, grzywacz chiński bezwłosy, yorkshire terrier, labradoodle (skrzyżowanie pudla z labradorem).

Gryzonie

Myszy, chomiki, świnki morskie i szczury też są odpowiedzialne za rozwój alergii. Najbardziej uczula mocz (znajduje się w nim silnie alergizujące białko) oraz ślina tych zwierząt. W czasie odparowywania moczu, białko łatwo unosi się w powietrzu i staje się alergenem wziewnym. Najlepszym gryzoniem dla alergika będzie szczur fuzz, chomik dżungarski, koszatniczka lub mała myszka pozbawiona sierści.

Ptaki

Alergizują nie tylko odchody, ale też unoszący się w powietrzu meszek z ptasich piór. Najgroźniejsze dla zdrowia jest uczulenie na papugi, kanarki oraz gołębie. Konieczne jest wówczas usunięcie zwierzęcia z domu.

Najbezpieczniejszym wyborem dla małego alergika będzie żółw. Starszemu dziecku możesz zaproponować hodowlę jaszczurki, patyczaka lub rybek - te ostatnie co prawda nie uczulają, ale też trudno nawiązać z nimi bliższy kontakt. Zanim podejmiesz decyzję o przygarnięciu futrzanego przyjaciela, upewnij się najpierw czy ktroś w rodzinie nie jest uczulony.

Oceń poradę: Przydatna Nie polecam

Komentarze

Zostaw komentarz:


Najnowsze porady