Metody antykoncepcji i ich skuteczność

lula78  |   |  + 2  |  Ocena: (głosy: 2)

Antykoncepcją określamy wszelkie metody mające na celu zapobieganie niechcianej ciąży. Żadna z metod antykoncepcji nie jest w 100% skuteczna, dlatego warto jest wiedzieć jak najwięcej zanim wybierzesz metodę tą najbardziej optymalną dla Ciebie.

Metody antykoncepcji możemy podzielić na naturalne i sztuczne.

Naturalne metody antykoncepcji

Metody te polegają na powstrzymywaniu się od stosunku w określone dni cyklu - dni płodne i dni prawdopodobnie płodne. Jest to stosunkowo zawodna metoda i polecana głównie dla kobiet, które po pierwsze mają regularny cykl miesiączkowy, po drugie mogą sobie na ciążę pozwolić.

Sztuczne metody antykoncepcji

Metody te nie wymagają od partnerów zachowania wstrzemięźliwości seksualnej. Można je podzielić na metody chemiczne, hormonalne, mechaniczne, chirurgiczne, czy wkładki domaciczne.

Postaram się opisać te najbardziej popularne.

Prezerwatywa

prezerwatywaNajtańsza z metod sztucznych i w miarę skuteczna, o ile mamy już trochę doświadczenia. Ryzyko zajścia w ciążę przy stosowaniu prezerwatywy wynosi wg wskaźnika Pearla od 2 do 15% w zależności od doświadczenia i przestrzegania wszelkich zaleceń odnośnie stosowania tej metody.

 

Tabletki antykoncepcyjne

Wśród tabletek antykoncepcyjnych można wymienić tabletki jednoskładnikowe i dwuskładnikowe.

Tabletki jednoskładnikowe zawierają tylko gestagen i są przeznaczone dla kobiet karmiących. Tabletki dwuskładnikowe oprócz gestagenu zawierają także etynyloestradiol. Tabletki jednoskładnikowe hamują owulację u ok. 70% kobiet, zatem są mniej skuteczne, aczkolwiek sama laktacja jest w pewnym sensie zabezpieczeniem przed ciążą.

Ryzyko zajścia w ciążę przy pełnym przestrzeganiu wszelkich zaleceń odnośnie tej metody i w czasie laktacji wynosi wg wskaźnika Pearla 0,5% do 1% przy niepełnym przestrzeganiu zaleceń. 

Wśród jednoskładnikowych środków antykoncepcyjnych możemy wymienić jeszcze zastrzyki (trzeba je wykonywać co 3 miesiące), plastry przylepiane na skórę, plastry wszczepiane z hormonem. Popularne są już wśród dorosłych kobiet wkładki domaciczne zakładane na okres nawet 5 lat. Ryzyko zajścia w ciążę w przypadku wkładek jest podobne jak w przypadku tabletek jednoskładnikowych i wynosi od 0,6% do 0,8%. 

tabletki antykoncepcyjne

Wśród jednoskładnikowych środków antykoncepcyjnych dużym powodzeniem cieszą się oczywiście plastry. Mają niewątpliwą zaletę w porównaniu do tabletek antykoncepcyjnych, że nie trzeba o nich pamiętać na co dzień. Plastry bowiem zakładane są raz na tydzień przez okres 3 tygodni. Koszt 3 szt. plastrów, czyli miesięcznego zabezpieczenia to ok. 60 zł. Są też bezpieczniejsze dla naszego zdrowia.

Tabletki dwuskładnikowe

Tabletki antykoncepcyjne dwuskładnikowe są bardzo skuteczne, o ile w sposób dokładny przestrzegamy wszelkich zaleceń odnośnie ich zażywania.

Mogą wywoływać skutki uboczne takie jak stany zapalne pochwy, grzybicę, zakażenia bateryjne, poważne zatory i zakrzepy, a przede wszystkim zwiększają ryzyko zachorowania na raka piersi. Z drugiej jednak strony tabletki zmniejszają ryzyko zachorowania na raka macicy i raka jajnika.   

Przy pełnym zastosowaniu wszelkich zaleceń, tj. odnośnie tej metody ryzyko zajścia w ciążę wg wskaźnika Pearla wynosi 0,1% do nawet 8% w przypadku niesystematycznego brania tabletek. 

Metody chirurgiczne

Metody chirurgiczne u kobiet polegają na podwiązaniu jajowodów, u mężczyzn nasieniowodów. Oczywiście to już bardzo radykalna metody i polecana bardziej już starszym kobietom czy mężczyzną, którzy mają już dzieci i nie zamierzają mieć więcej. Trzeba oczywiście bardzo dobrze się zastanowić przed podjęciem takiej decyzji gdyż zabieg może być już nieodwracalny. 

Ryzyko zajścia w ciążę po podwiązaniu jajowodów u kobiet wg wskaźnika Pearla wynosi 0,5%, natomiast u mężczyzn - 0,1%. 

Gdyby też ktoś się zastanawiał jakie jest ryzyko zajścia w ciążę przy niestosowaniu żadnego zabezpieczenia, to wynosi ono wg wskaźnika Pearla 85%. Stosunek przerywany to ryzyko w granicach od 4 do 28%.

Mam nadzieję, że powyższe informacje pomogą Wam w podjęciu najlepszej decyzji odnośnie odpowiedniego dla Was zabezpieczenia.   

Oceń poradę: Przydatna Nie polecam

Komentarze

Zostaw komentarz:


Liczba komentarzy: 2
~paulina | 2014-01-28 15:12
Ja mam niewymieniony tutaj femcap - czyli kapturek antykoncepcyjny. Nie ma przy trym skutków ubocznych, a seks jest przyjemniejszy niż w prezerwatywie, także mogę polecić :)
~irving | 2011-11-21 13:04
Ja tam się nie bawię z tabletkami. Po co się truć? Wolę metody naturalne, przynajmniej poznaję swoje ciało z czego jestem bardzo zadowolona. Używam komputera cyklu do mierzenie i interpretacji temperatury (cyclotest) Nie zmieniłam bym tej metody.